Gdynianie najszczęśliwsi w Polsce

0
498

Gdynia, jak wskazało badanie prowadzone przez znany portal ogłoszeniowy Otodom we współpracy z ThinkCo, jest miastem z najszczęśliwszymi mieszkańcami w całym kraju!

Kluczem jest przede wszystkim połączenie praktycznych rozwiązań – sprawnej komunikacji, dostępności sklepów i usług – z dostępem do natury i wypoczynku oraz atrakcji kulturalnych i rozrywki. Ankietowani gdynianie ocenili swój poziom szczęścia jako najwyższy spośród mieszkańców wszystkich polskich dużych miast.

Gdynia, czyli miasto szczęśliwych ludzi – teorię o wyjątkowo wysokim zadowoleniu gdynian z życia potwierdza kolejne badanie. Tym razem gdynianie sami, bo za pomocą ankiet badawczych sklasyfikowali się jako najszczęśliwsi mieszkańcy spośród wszystkich polskich miast.

W pięciostopniowej skali poziom zadowolenia mieszkańców Gdyni z miejsca, w którym mieszkają wyniósł średnio 4,03 punktów, najwięcej w kraju. W tyle zostały m.in. Gdańsk (3,96 pkt), Zielona Góra (3,95 pkt), Tychy (3,91 pkt), Bielsko-Biała (3,85 pkt) czy Szczecin (3,82 pkt), Rzeszów (3,76 pkt), Katowice (3,75 pkt), Poznań (3,73 pkt) i Kraków (3,69 pkt).

Zapytani o to, co sprawia, że czują się szczęśliwi w swoim mieście gdynianie wskazali przede wszystkim na komunikację miejską i dojazd (39% ankietowanych), środowisko naturalne (36%), dostępność sklepów (29%) i dostęp do rozrywki oraz atrakcji kulturalnych (25%).

Otodom sprawdził zadowolenie

To wyniki badania „Szczęśliwy dom”, które zostało zrealizowane dla Otodom – jednego z największych polskich portali ogłoszeniowych związanych z branżą nieruchomościową we współpracy z firmą doradczą ThinkCo. Ankiety, które były prowadzone wśród prawie 36 tys. mieszkańców polskich miast od września 2021 roku do lutego tego roku opracowano w kilkudziesięciostronicowym raporcie „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia”.

Dzięki raportowi dowiemy się nie tylko jaki poziom zadowolenia deklarują mieszkańcy poszczególnych ośrodków, ale także – jak wyżej – co wpływa na ich odczucia: dostępność usług, infrastruktura, tereny zielone, porządek i bezpieczeństwo, atrakcje, a nawet infrastruktura dla dzieci oraz dla zwierząt.

Autorzy badania zapytali też ankietowanych o rzeczy, które negatywnie wpływają na ocenę ich szczęścia oraz w części podsumowującej sięgnęli po opinie ekspertów – urbanistów i miejskich działaczy. W efekcie powstała dość obszerna diagnoza, która wskazuje, że choć większość Polaków jest zadowolonych ze swojego miasta, to istnieją kwestie, które mają dla nich wyjątkowe znaczenie np. przy podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości i przeprowadzce.

Badanie realizowane dla Otodom wśród przeciwieństw – polskich miast, których mieszkańcy na ogół nie są zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania – wskazało na pierwszym miejscu Częstochowę, a za nią znalazły się m.in. Kalisz, Ruda Śląska, Nowy Sącz, Kielce, Koszalin czy Sosnowiec. Najważniejszym dla Polaków czynnikiem, który negatywne wpływa na ich poziom zadowolenia są przede wszystkim koszty życia. Na tę kwestię wskazało najwięcej ankietowanych, a również w przypadku Gdyni wskazano ją jako najważniejszą przyczynę niezadowolenia. Polacy najbardziej cenią sobie natomiast dostępność sklepów.

Co ciekawe, w skali całego kraju statystycznie jako najbardziej szczęśliwi postrzegają się właśnie mieszkańcy miast o wielkości od 200 do 500 tys. mieszkańców. Można w nich liczyć na rozwinięte usługi publiczne i atrakcyjną ofertę handlowo-usługową oraz możliwości spędzania wolnego czasu.

Raport „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” – Otodom i ThinkCo

Z pełną treścią raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia”, w tym z rozszerzonym opracowaniem ankiet z podziałem na pozytywne i negatywne czynniki można zapoznać się na stronie internetowej www.otodom.pl.

Przypomnijmy, że już kilkukrotnie Gdynia zajmowała czołowe lokaty w rankingach podsumowujących m.in. poziom jakości życia mieszkańców i ich zadowolenie.

Gdynia trzy razy z rzędu (2011, 2013 i 2015) plasowała się na pierwszym miejscu w ogólnopolskim rankingu najlepszych polskich miast do zamieszkania, który był opracowywany przez Radę Monitoringu Społecznego. W 2015 roku aż 87,2 procenta mieszkańców deklarowało zadowolenie ze swojego miasta.

Wśród najbardziej znaczących wyróżnień warto wymienić także miejsce w ścisłym gronie miast z całego świata o najwyższej jakości życia w rankingu LivCom Awards z 2019 roku (3. miejsce w kategorii miast od 150 do 400 tys. mieszkańców).

Oprac. Martyna Rodzik