Gdynia z Ukrainą

0
640

Niebiesko-żółte flagi łopoczące nad tłumem gdynian, niebiesko-żółte piny wpięte w ich kurtki. Miasto zjednoczyło się z walczącą Ukrainą.

Uroczystość Gdynia z Wami! poprzedziła XXXIX nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której radni przyjęli pierwszą w tym roku rezolucję, w której w imieniu gdyńskiej społeczności Rada Miasta Gdyni wyraża pełną solidarność z bohaterskim narodem ukraińskim oraz najgłębsze potępienie dla zbrodniczego ataku Rosji pod przywództwem Władimira Putina.

Rada Miasta przyjęła także dwie uchwały, w których z powodu dokonanej 24 lutego 2022 r. rosyjskiej napaści na Ukrainę została zerwana współpraca z dwoma rosyjskimi miastami: Kaliningradem i Rybińskiem, zaś prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wypowiedział współpracę z Baranowiczami w Białorusi.

Podczas wieczornej uroczystości rezolucję odczytała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Wcześniej aleją Marszałka Piłsudskiego popłynęły melodie hymnów narodowych Ukrainy i Polski, a do gdynian przemówili Prezydent Wojciech Szczurek, Konsul Generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi i senator Sławomir Rybicki. Ich przemówienia przerywały oklaski.

Do mieszkańców zwrócił się też Ivan Huz z Ukrainy, który od pięciu lat mieszka w Gdyni i prowadzi na ul. Świętojańskiej restaurację Kulinarna Ukraina, która jeszcze w czasach pokoju stała się nieformalnym konsulatem Ukrainy, gdzie przyjeżdżający do Gdyni Ukraińcy mogli liczyć na pomoc rodaka. W czasie wojny restauracja stała się miejscem zbiórki potrzebnych w walczącej ojczyźnie rzeczy, m.in. kamizelek kuloodpornych, które Huz zawozi żołnierzom w kraju.

Na koniec uroczystości Anna Ćwiklińska–Rutka – nauczycielka II LO w Gdyni, zaprosiła wraz ze swoimi uczniami na Gdyński Młodzieżowy Marsz Pokoju i Solidarności.

Zebrani w geście solidarności gdynianie obejrzeli też krótki film, który na zaproszenie miasta Gdyni stworzyli aktorzy gdyńskich teatrów i artyści z całego Trójmiasta.

W powstanie filmu zaangażowali się: zespół Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej, zespół Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza, zespół Słowiańska Dusza, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi, ekipa Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz słuchacze Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Przygotowany przez gdyńskich uczniów i ich nauczycielkę marsz ruszył pod niebiesko-żółtymi flagami i antywojennymi transparentami ulicą Świętojańską ku placowi Kaszubskiemu. W długim pochodzie szli bardzo liczni uczniowie wielu gdyńskich szkół, mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści. Od kamienic odbijał się echem okrzyk: „Sława Ukrainie!”.

Oprac. gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski