Finaliści konkursu Wiedzy o Gdyni

0
449

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym spotkali się finaliści szóstej edycji konkursu Wiedzy o Gdyni dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

 

Organizowany przez Radę Miasta od 6 lat konkurs Wiedzy o Gdyni po raz pierwszy odbył się hybrydowo. Etap szkolny i międzyszkolny półfinał odbyły się online. Ku uciesze organizatorów i uczestników finał mógł się odbyć 8 czerwca 2021 r. w Centrum Konferencyjnym PPN-T.

Finał odbył się w dwóch kategoriach. Najpierw w konkursowe szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych. Tradycyjnie pierwsze zadanie to „dopytka”, czyli poprawka z półfinału. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 2 pytania, z którymi nie poradził sobie na wcześniejszym etapie konkursu. Kto odrobił lekcje, mógł na dobry początek zdobyć 4 punkty. W kolejnych zdaniach uczestnicy musieli np. rozszyfrować skróty gdyńskich instytucji, odpowiedzieć na 10 etapowy test oraz rozpoznać pomniki od szczegółu do ogółu. W tej ostatniej konkurencji nie zabrakło najnowszego gdyńskiego pomnika, czyli Tadeusza Wendy. Pięć konkurencji doprowadziło do wyłonienia 5 uczestników ścisłego finału.

W drugiej części konkursu pojawiła się nowa konkurencja. Rozpoznawanie znanej osoby po krótkim opisie. Kto poradził sobie po pierwszym fragmencie mógł liczyć na 3 punkty. Ci, którym się nie udało mieli jeszcze dwie szanse: drugi i trzeci fragment opisu. Tu również pojawił się bohater roku. Uczniowie przygotowali się z Tadeusza Wendy i z tym opisem mieli najmniejszy problem. Konkurencją, która przetasowała tabelę wyników były kontury dzielnic. Na mapce Gdyni z zaznaczonymi konturami dzielnic trzeba było wpisać ich nazwy. Bezbłędnie zrobił to Miłosz Mierkiewicz, zdobył 21 punktów i zajął pierwsze miejsce w konkursie. Drugie miejsce zajął Mateusz Stój, a trzecie Aleksander Złoch.

Niezwykle wyrównana walka była w kategorii szkół ponadpodstawowych. Tu o pierwszym miejscu nie zdecydowały nawet dwie dogrywki. Ostatecznie w trzeciej dogrywce (do pierwszego błędu) wygrał Kacper Bober. Z drugim miejscem musiał pogodzić się laureat ubiegłorocznego konkursu Zbigniew Borek, który już po raz szósty był finalistą konkursu! Trzecie miejsce zajął Dominik Sarniak, który także po raz szósty brał udział w konkursie, w tym 5 razy w finale.

Finałowe rozgrywki prowadziła radna Elżbieta Sierżęga wspólnie z Mariką Domozych i Lechosławem Dzierżakiem. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali członkowie jego Komitetu Naukowego: pisarka Małgorzata Sokołowska, prezes Kaszubskiego Forum Kultury i Rady Oddziałów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Busler, profesor dr hab. Tadeusz Palmowski i dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski.

Dla pełnoletnich miłośników wiedzy o Gdyni mamy dobrą wiadomość. Już w poniedziałek 14 czerwca o godz. 16.00 wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie online. Wystarczy kliknąć w link www.testportal.pl/test.html?t=2XcVaMx5inij. Na uczestników będzie czekać 45 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu 15 minut.

Oprac. Amelia Bielska