Dzień Wolnej Sztuki – rekrutacja 🗓

0
1336

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund.

Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

21 kwietnia 2018 roku, w godz. 12:00-13:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Co prawda Wymiennikownia nie jest muzeum ani galerią, ale….. Wiemy, że są wśród Was są artyści! Dlatego zdecydowano się lekko zmienić koncepcję tego wydarzenia i zaprosić Was do pokazania swoich własnych dzieł sztuki (rysunków, rzeźb, obrazów, itp.) i postawienia się w roli przewodników. Poszukiwanych jest 5 osób (od 13 lat), które chciałyby pokazać po jednej swojej pracy i porozmawiać o niej ze zwiedzającymi!

Korzyści: możliwość pokazania swojej pracy publiczności, wysłuchanie interpretacji swojej pracy, konfrontacja z odbiorcą dzieła sztuki, nauka pracy z publicznością, zaświadczenie o uczestnictwie w ogólnopolskiej akcji. Na zgłoszenia czekamy do 28.03.2018 r. pod mailem wymiennikownia@lis.gdynia.pl. Załączcie kilka fotografii prac, z których wybierać będziemy jedną. Spotkanie przygotowujące do prezentacji odbędzie się 11.04.2018 r. o godz. 17:30. Koordynatorka – Magda Dębna.

INFO: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/
Patroni medialni akcji: TOK FM, Niezła Sztuka.

Oprac. Paweł Musiał

Scheduled Bez kategorii