Dzielnice świętowały urodziny miasta

0
1115

„Za chwilę już nasza Gdynia ma dziewięćdziesiąt pięć lat!” – słyszymy w piosence przygotowanej specjalnie z okazji nadchodzących urodzin Gdyni.

 

Śpiewał ją kolorowy i wesoły zespół artystów biorących udział w „Wielkim przejeździe po mieście”. To wyjątkowe, plenerowe wydarzenie przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach wszystkich gdyńskich dzielnic.

W ramach wydarzenia na ulice miasta wyjechał wyjątkowy autobus. Podróżowała nim barwna grupa gdyńskich artystów. Ekipa złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców przejechała gdyńskimi ulicami, śpiewając przy tym – razem z mieszkańcami – piosenkę przygotowaną specjalnie na tę okazję. Gdynianie mogli obserwować artystów z okien, balkonów, czy na krótką chwilę dołączyć do zabawy podczas zaplanowanych przystanków.

Na trasie znalazły się wszystkie dzielnice Gdyni. W sobotę, 6 lutego wystartowano z Pogórza, następnie rozśpiewany autobus pojechał na Obłuże, Babie Doły, Oksywie, Chylonię, Cisowę, Pustki Cisowskie-Demptowo, Leszczynki, Grabówek i Działki Leśne. Pierwszy dzień świętowania zakończył na Wzgórzu Św. Maksymialiana – na parkingu przy Gdynia Arenie. W niedzielę korowód zawitał na Witomino, Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowę, Wielki Kack, Karwiny, Mały Kack, Orłowo, Wzgórze Św. Maksymiliana / Redłowo oraz Kamienną Górę i Śródmieście.

Na przystankach w dzielnicach artyści śpiewali urodzinową piosenkę o Gdyni. Utwór powstał do melodii przeboju Marka Ronsona i Bruno Marsa pt. „Uptown Funk”, a gdyńskie słowa do niego napisał Szymon Jachimek, związany z miastem komik, scenarzysta, autor m.in. ostatniej Książeczki Gdynieczki – „Góra pełna marzeń”.

Oprac. Amelia Bielska