Dodatkowe miliony na urodzinowe pomysły

0
285

Za dwa lata Gdynia będzie świętować okrągły jubileusz 100-lecia. Dlatego to gdynianie będą mieli wpływ na program obchodów.

Do dyspozycji mieszkańców będą dodatkowe dwa miliony złotych na realizację projektów miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego, które będą związane z jubileuszem miasta. Ponadto odbędą się największe w historii miasta konsultacje społeczne na temat programu obchodów 100-lecia Gdyni. Ruszą one 1 lutego, będą prowadzone online na stronach gdynia100.pl i konsultujemy.gdynia.pl, ale i stacjonarnie: w Przystaniach, bibliotekach, punkcie informacyjnym Urzędu Miasta Gdyni i Centrum Obsługi Mieszkańców. W ankiecie będzie można wybrać już gotowe pomysły, ale także zgłosić własne.

Komitet Obywatelski 100-lecia Gdyni

Nad propozycjami zgłaszanymi przez mieszkańców będzie pracować Komitet Obywatelski 100-lecia Gdyni, który prezydent powołał we wtorek, 23 stycznia. Tworzą go 33 osoby, to samorządowcy i społecznicy zaangażowani w życie miasta. Komitet pełni funkcję doradczą i konsultacyjną.

Dodatkowe dwa miliony na projekty w ramach BO

Z okazji nadchodzącego jubileuszu miasta zaplanowano także dodatkową pulę środków w ramach Budżetu Obywatelskiego – na projekty miejskie związane ze stuleciem Gdyni. Będą to w sumie dwa miliony złotych. Zostaną one rozdysponowane w dwóch edycjach jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego. Milion złotych w tym roku, a kolejny w 2025 roku. Zgłaszane pomysły będą mogły dotyczyć wyłącznie działań o charakterze miękkim, popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty. Głosowanie na pierwszą pulę pomysłów jest planowane we wrześniu br.

Projekt uchwały dotyczący przeznaczenia dodatkowych środków na realizację urodzinowych projektów miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie przedstawiony radnym na środowej sesji Rady Miasta.

Granty na stulecie

Ponadto w 2025 roku w budżecie miasta znajdzie się też specjalna pula środków na konkursy grantowe. Granty na realizację wydarzeń związanych ze stuleciem miasta będą mogły otrzymać organizacje pozarządowe, instytucje kultury, rady dzielnic czy jednostki edukacyjne. To kolejna forma zaangażowania gdynian w decydowanie o kształcie i formie obchodów stulecia miasta.

Oprac. Paweł Musiał