Dobrze, że jesteś

0
436

Wiecie, że najprawdopodobniej znacie przynajmniej jedną osobę, która choruje na depresję? Bo jest to co 20. osoba na świecie.

Kampania “Dobrze, że jesteś” pomoże ci znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak rozpoznać depresję, jak jej uniknąć i jak nieść pomoc osobom cierpiących na tę chorobę. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest miasto Gdynia.

Akcja potrwa do czerwca 2022 roku. Jej celem jest budowanie świadomości mieszkańców Gdyni, zwłaszcza najmłodszych, na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka. Wśród zaplanowanych działań znalazły się m. in. warsztaty i materiały edukacyjne dla uczniów, szkolenia dla rodziców i nauczycieli oraz kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim.

Na specjalnej stronie internetowej znajdziecie miedzy innymi:

  • kalkulator depresji – prosta forma sprawdzenia czy „ja lub osoba mi bliska” jest zagrożona depresją.
  • informacje gdzie szukać pomocy
  • artykuły ekspertów.

Depresja jest chorobą o różnych stopniach nasilenia. Nawet stosunkowo łagodne postaci choroby utrudniają codzienne życie, odbierając radość życia i energię oraz komplikując relacje z najbliższymi. Cięższe formy depresji całkowicie uniemożliwiają udział w wielu ważnych życiowych zadaniach, co sprawia, że depresja należy do głównych zdrowotnych przyczyn niezdolności do pracy. Skrajnie nasilone postaci depresji są śmiertelnie groźną chorobą, obarczoną dużym ryzykiem samobójstwa. Niezależnie od stopnia nasilenia depresja jest chorobą wyleczalną, zatem ważne, by nie lekceważyć jej objawów i skorzystać z dostępnej pomocy.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest miasto Gdynia.

Oprac. Martyna Rodzik