Czy smartfon może być szkodliwy?

0
808

Smartfon, tablet, komputer lub konsola w każdym momencie dnia i na każdą okazję?

W Gdyni zrobiono pierwszy krok do odpowiedzialnego korzystania z cyfrowych mediów. Odbyło się spotkanie z przedstawicielem Fundacji Dbam o mój z@sięg, którego efektem są pierwsze domowe kodeksy odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.

Mają wskazać na ramy, zasady i reguły, które uregulują korzystanie ze zdobyczy techniki – domowe kodeksy odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych to swego rodzaju podręczniki. Gdyńskie rodziny jako pierwsze w Polsce miały okazję przygotować je przy wsparciu eksperta z Fundacji Dbam o mój z@sięg.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak szybkim tempie przyjemność może zamienić się w szkodliwy nałóg. Po serii badań i ankiet przeprowadzonych wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli wnioski są proste – trzeba działać, dopóki jest na to czas. Uzależnienie od smartfonu, tabletu, komputera czy innych urządzeń niszczy domowe relacje, zastępuje kontakt z drugim człowiekiem i pożera wolny czas.

– Zachęcamy gdyńskie rodziny, ale także wszystkich mieszkańców do tego, żeby wspólnymi siłami stworzyć domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z sieci. Dzisiaj wiemy, że telefony zabierają nam bardzo dużo czasu i odbierają nam możliwość relacji z innymi osobami, dlatego warto przygotować taki kodeks – tłumaczy Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw rodziny.

Na spotkaniu w gdyńskim InfoBoxie pojawili się zarówno rodzice, jak i ich pociechy. Najpierw przygotowano część teoretyczną, czyli prezentację najbardziej niepokojących zjawisk i tendencji przy korzystaniu z tzw. mediów cyfrowych. Fundacja przygotowała pierwsze badania fonoholizmu w takiej skali – przepytano około 22 tysiące dzieci i młodzieży oraz blisko 3,5 tysiąca nauczycieli.

– W 60% domów nie ma żadnych zasad związanych z używaniem mediów cyfrowych, czyli smartfonów, tabletów, komputerów. Do tego 35% rodziców w ogóle nie rozmawiało ze swoimi dziećmi o negatywnych skutkach ich nałogowego używania – wylicza dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój z@sięg. – Tym projektem chcemy przede wszystkim wzbudzić refleksję wśród rodziców i ich dzieci. Nie ma odpowiedzialnego używania mediów cyfrowych bez ustalonych przez nas ram – dodaje.

Podsumowaniem i najważniejszym efektem były domowe kodeksy. Rodzice z dziećmi wspólnie ustalili i spisali reguły, które mają być pierwszym krokiem do poprawienia wzajemnych relacji. Jak zaznacza Fundacja odpowiedzialna za całą akcję, przez systematyczne przestrzeganie wspólnie wypracowanych zasad korzystania z mediów cyfrowych rodzice i ich dzieci pozostają bliżej siebie, a czas wolny powinien być spędzany jest w sposób kreatywny.

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które silnie zaangażowało się w kampanię przeciwko tak zwanemu fonoholizmowi.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał