Czasami “nicnierobienie” jest dobre

0
1336

Zapraszamy do nowego cyklu naszego serwisu, dotyczącego spraw najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Wrzesień to miesiąc pełen trudnych emocji zarówno dla rodziców, jak i przedszkolaków. Po beztroskim, słonecznym lecie przychodzi czas, gdy trzeba zmierzyć się z obowiązkami, stworzyć nowy plan dnia, pogodzić się ze zmienną aurą i wiecznym niedoczasem. Jak zadbać o sobie, zdrowie najbliższych i w tym wszystkim nie zwariować? Pewnie Was zaskoczę stwierdzeniem, że najlepszym rozwiązaniem jest zwolnienie tempa i uświadomienie sobie, że na wiele spraw po prostu nie mamy wpływu. Nasze dzieci prędzej niż później oswoją się z nowym otoczeniem przedszkolnym i przejdą okres adaptacji bez większego uszczerbku. Nie warto siedząc w pracy nieustannie rozmyślać nad tym, co dzieje się z moim Smykiem. Wykorzystajmy ten czas efektywnie na rzetelne wykonanie powierzonych nam obowiązków służbowych. Pamiętajmy, że dzieci są zaopiekowane przez profesjonalną kadrę, przebywają w absolutnie przyjaznym i najlepszym dla nich otoczeniu. To właśnie w przedszkolu najszybciej znajdą nowych kolegów i koleżanki, zdobędą mnóstwo wiedzy i otworzą się na nowe przygody.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja zorganizowania planu dnia. Tu warto posłużyć się zasadą ustalenia priorytetów i kompromisów. Nie da się jednocześnie przebywać w dwóch miejscach na raz, czy wykonywać idealnie wszystkich społecznych ról. Niemożliwe jest być pracownikiem zaangażowanym na 100 % w każdy projekt jak i super rodzicem zapewniającym dziecku nieustające atrakcje i atencję. Przyjrzyj się sobie i odpowiedz na pytanie, co tak naprawdę jest dla Ciebie w życiu najważniejsze, a co możesz odpuścić, z czego zrezygnować. Czasami wspólne „nicnierobienie” czy niespieszny poranek w piżamach są dużo lepsze niż pogoń za coraz to nowymi atrakcjami.

Proszę uczyńmy wrzesień miesiącem wspólnego przytulania i wspierania. Unikajmy pośpiechu, zbędnych emocji i nerwów. Przestańmy się oceniać i obwiniać, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Życie to sztuka improwizacji. Najważniejsze jest tu i teraz. Bądźmy więc uważni, spokojni i opanowani.

Magda Bury i Kasia Frąszczak – terapeutki prowadzące Integracyjne Przedszkole Niepubliczne Zdrowy Smyk w Gdyni, w którym wspiera się rodziców i dzieci zdrowe, z cukrzycą, autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.