Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa i zwężenia na Nowowiczlińskiej

0
777

Budowa Trasy Kaszubskiej to bardzo duża inwestycja drogowa. Przez ostatni rok, choć utrudnienia były, naprawdę udawało się je trzymać w ryzach. Teraz czeka nas kilka momentów mocno wpływających na codzienny harmonogram dojazdów.

 

1️⃣ Poranek 8 marca pokazał, jak olbrzymie mogą być problemy przez jedno wahadło – w tym momencie mowa o ul. Nowowiczlińskiej przy węźle rozbudowywanej Trasy Kaszubskiej. Kilka podpowiedzi z zaobserwowanych i sprawdzonych danych z pierwszego dnia.
2️⃣ Nie wiem czy Polaqua / GDDKiA zmieni rodzaj sterowania ruchem z automatycznej (światła) na ręczną w godzinach porannych, aby reagować na potężne zatory. Nie patrząc na to…
3️⃣ Jazda w kierunku Sopotu z Wiczlina przez Dąbrowę jest kompletnie nieuzasadniona czasowo – łapiemy co najmniej dwa duże spowolnienia. Zwiększenie opóźnień w tym rejonie przez ruch aut mocno wpływa na komunikację miejską obsługującą naszą dzielnicę!
4️⃣ W godzinach porannych najszybszy wyjazd z naszej dzielnicy okazał się trasą Wiczlińska / Marszewska do Chyloni – a następnie albo wjazd na Obwodnicę albo trasa przez centrum (rejon wjazdu w Chyloni jest mniej obciążony – duże utrudnienia przez roboty drogowe w Rumi zmniejszają natężenie w naszym obszarze).
5️⃣ Po godzinie 8.00 dojazd do Chyloni zajął 14 minut od szkoły.
6️⃣ Dzisiaj obserwowaliśmy większy ruch od Bojana, co potęgowało zator (auta nie jechały w kierunku Dąbrowy widząc korek, a następnie cofały się na Węzeł Chwarzno – stąd zakorkowanie Chwarznieńskiej).
7️⃣ Odwożąc dzieci do szkoły / przedszkola, jako punkt przestankowy (Dąbrowa) lepiej uciekać przez Rdestową aż w rejon Kaczych Buków i tam podejmować decyzję czy przez Chwaszczyno i Osową do Gdańska czy bezpośrednio na Owbodnicę.
8️⃣ Dąbrowa jest mocno zakorkowana już przed 7.00 – jutro można się spodziewać, że wiele osób wyruszy szybciej i szczyt będzie lekko przesunięty.
9️⃣ Cały czas widzimy spory ruch tranzytowy od strony Łężyc przez utrudnienia w Rumi.
1️⃣0️⃣ Jadąc do Chyloni przez ul. Marszewską – warto zobaczyć przejazd przez ul. Swarzewską – dzięki temu nie obciążamy skrzyżowania Morska / Kartuska – a wyjeżdżamy zdecydowanie bliżej Estakady.
1️⃣1️⃣ Wiczlino Ogród – osoby zahaczające o “Zieloną szkołę” – lepiej jechać przez Faystyny / Pelczara i tą samą drogą wracać.

Jakub Ubych jest Radnym Miasta Gdyni,  Przewodniczącym Klubu Radnych Samorządność, Wiceprzewodniczącym Komisja Gospodarki Komunalnej oraz Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdyni ds. Dzielnic. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące, a następnie studiował informatykę na Politechnice Gdańskiej. Przez pierwszą część życia mieszkał w Chyloni, a od 2012 roku jest mieszkańcem Chwarzna-Wiczlina.