“Chłodniczak” w Finlandii

0
750

Kolejny etap projektu ERASMUS+ to tym razem spotkanie nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Niemiec, Finlandii i ZSCHiE, które odbyło się w mieście Vaasa nad Zatoką Botnicką w Finlandii.

Pracowaliśmy nad budową zdalnie sterowanej łodzi z sonarem w szkole naszych fińskich partnerów, a nasi uczniowie – Jakub Meyer i Norbert Wiśnicki z klasy III m oraz Szymon Jurewicz i Piotr Wilewski z II m mieli okazję zapoznać się nie tylko z fińskim systemem nauczania ale i z warunkami pracy w tamtejszej szkole. Program obejmował również wizytę w bardzo ważnym dla lokalnego rynku pracy zakładzie ABB, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć proces produkcji silników i prześledzić ich drogę od producenta do odbiorców w najdalszych zakątkach świata.

Minusowe temperatury (-18 stopni poniżej zera) i prawdziwie zimowa aura pozwoliły fińskim gospodarzom przygotować atrakcje, dzięki którym poznaliśmy ulubioną formę relaksu naszych partnerów – saunę fińską z kąpielą w przeręblu! Równie atrakcyjne było zaproszenie do gastronomicznej części tej wielozawodowej szkoły. Tam, w szkolnej restauracji zostaliśmy ugoszczeni obiadem przygotowanym przez uczniów gastronomika, którzy zadbali, abyśmy spróbowali smaków Finlandii na przykład gulaszu z renifera.

Kolejny etap projektu to prezentacja efektów tegorocznej współpracy w Gdyni. Czekamy na naszych partnerów w kwietniu i mamy nadzieję, że ich pobyt w Polsce będzie równie udany!

Oprac. Paweł Musiał

Źródło: zschie.pl