Bijemy rekord frekwencji! 🗓

0
1007

Już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, będziemy wybierać prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Gdynia wraz z innymi samorządami naszego regionu gorąco namawia do wzięcia w nich udziału i zawalczeniu o… pobicie rekordu frekwencji. Wszystko w ramach wyjątkowej akcji profrekwencyjnej, zorganizowanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Najaktywniejsze miasta i gminy zostaną nagrodzone, a wygrane pieniądze trafią do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania.

Profrekwencyjna akcja OMGGS ma zachęcić mieszkańców metropolii do udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wyścig odbędzie się w 3 kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tysięcy złotych i sami zdecydują na co wydać pieniądze.

W wolnej Polsce już sześć razy wybieraliśmy prezydenta. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się w 1990 r., potem 1995 r., 2000 r., 2005 r., 2010 r. i 2015 r. W ostatnich wyborach prezydenckich 24 maja 2015 roku frekwencja w metropolii wyniosła 57,3%. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 63,6% mieszkańców metropolii (70% przekroczyło Trójmiasto, Kosakowo i Rumia). Akcja profrekwencyjna ma na celu pobić ten wynik, a w nagrodę mieszkańcy najbardziej zaangażowanych w proces wyborczy miast i gmin otrzymają w sumie 90 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na cele wybrane przez mieszkańców, dlatego zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa.

 

Oprac. Marta Kuniecka

Scheduled Featured miasto