Bezpłatna termowizja

0
1000

Sprawdź, którędy ucieka ciepło z twojego domu lub mieszkania i oszczędź na ogrzewaniu.

Jak najłatwiej sprawić, aby ogrzewanie było efektywne i nie rujnowało domowego budżetu? Przyjrzeć się miejscom, w których ucieka najwięcej ciepła i poprawić błędy. Gdynia już po raz piąty zaprasza mieszkańców do udziału w programie „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”.

W tej edycji z bezpłatnych badań termowizyjnych skorzystają mieszkańcy łącznie 130 budynków – zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Specjaliści przyjrzą się nieruchomościom, używając specjalnej kamery. W ten sposób wskażą, którędy ucieka najwięcej ciepła oraz jak należy poprawić izolację budynków. To prosta metoda na to, aby zaoszczędzić w sezonie grzewczym.

Diagnostyka termowizyjna polega na obrazowaniu budynków kamerą na podczerwień – zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Takie badanie pozwala wykryć wady konstrukcyjne i wskazuje np. nieszczelne okna i ramy okienne, źle izolowane ściany, stropy czy drzwi.

Przy okazji sprawdza się też parametry wewnątrz budynku, jak chociażby stężenie dwutlenku węgla, temperatura, wilgotność, miejsca gromadzenia się wilgoci czy ilość pyłów. Badanie jest szybkie i skuteczne, a przy tym nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku ani pobierania próbek.

W tym roku uda się sprawdzić 80 budynków wielorodzinnych i 50 jednorodzinnych położonych na terenie Gdyni. Tych, którzy już skorzystali z rady ekspertów, jest sporo. Podczas czterech poprzednich edycji przebadano w sumie aż 590 budynków w różnych dzielnicach Gdyni.

Program „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” jest realizowany przez miasto w partnerstwie ze spółkami PGE Energia Ciepła i OPEC. Badania będą prowadzone zimą – od listopada 2021 do końca lutego 2022 roku.

Właściciele budynków, którzy są zainteresowani termowizją, mogą się już zgłaszać. Zapisy odbywają się wyłącznie online, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Nabór trwa od 17 do 30 września. Poniżej znajduje się regulamin programu.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Pytania można kierować na adres e-mail: ref.energetyki@gdynia.pl.

Oprac. Mateusz Kalinowski