Aplikacja LEXmaster

0
874

Marta Kowaliszyn oraz Wiktoria Kosidło, uczennice gdyńskiej Dwójki, stworzyły bardzo przydatną aplikację. Pomoże ona młodzieży łatwo przebrnąć przez często zawiły świat przepisów prawa. Mowa o narzędziu LEXmaster.

 

LEXmaster to narzędzie, które w bardzo prosty i intuicyjny sposób ma pomóc znaleźć odpowiedzi na różne pytania z zakresu prawa. Począwszy od tego, czy trzeba otwierać drzwi funkcjonariuszom policji np. w trakcie imprezy, aż po aspekty związane z pracą, takie jak obowiązki pracownika i pracodawcy oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Naszym celem jest zwiększenie świadomości, szczególnie młodych ludzi, w zakresie ich praw i obowiązków. A także pokazanie im jakie organizacje i instytucje mogą pomóc w trudnych i nietypowych przypadkach. Chcemy, aby młodzież weszła w dorosłe życie świadomie. Dlatego przedstawiamy te wszystkie zawiłe procedury i terminy prawne w taki sposób, aby były jasne i zrozumiałe dla każdego – mówi Marta Kowaliszyn, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i jedna z autorek aplikacji.

Ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi praw, jakie im przysługują, ale również zakazów, których powinni przestrzegać – dodaje Wiktoria Kosidło, współautorka aplikacji.

Licealistki działają w trzyosobowym zespole. Obecnie w jego skład wchodzą: Marta Kowaliszyn i Wiktoria Kosidło z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni oraz Jakub Nurkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Swoje projekty komunikują głównie poprzez Instagram (www.instagram.com/lexmaster_zzt), gdzie regularnie pojawiają się infografiki. Teraz odbyła się premiera aplikacji mobilnej.

W kwestiach merytorycznych zespół współpracuje również z sędziami z Iustitii. Patronat nad projektem objęli: rzecznik praw obywatelskich, trójmiejski oddział Polskiego Centrum Mediacji, Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, prezydent Gdyni, burmistrz Redy oraz polska marka MISBHV, która dotychczas prowadziła kampanię m.in. z KPH czy #sexedpl.

Link do aplikacji: https://bit.ly/3w3rB7t

Źródło: gdyniaedukacja

Oprac. Amelia Bielska