Aby życie było zdrowsze

0
893

Jesz, jesz, a ciągle jesteś głodny? Wypijasz litry wody jak wielbłąd przed pójściem na pustynię, a nie możesz ugasić pragnienia?

Chodzisz spać wcześniej niż Twoje dzieci? Twoja waga jest zbyt wysoka albo ostatnio gwałtownie spadła? To mogą być pierwsze objawy cukrzycy typu 2.

Cukrzyca typu 2 została uznana za chorobę cywilizacyjną. Rozwija się latami, dlatego często na początku jej objawy są dla nas zupełnie niezauważalne. Dopiero później zaczynają się nasilać. Ale to „później” może być „za późno”.

Najczęściej występuje u osób dorosłych, zwłaszcza po ukończeniu 30. roku życia. Jest to jednak choroba dziedziczna i coraz częściej zmaga się z nią młodzież, a nawet dzieci. Wcześnie wykryta jest uleczalna. Niezdiagnozowana i nieleczona może być „cichym zabójcą”.

Gdyńskie Centrum Zdrowia w partnerstwie z powiatami realizuje projekt „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”. Wystarczy poświęcić 2 minuty i wypełnić na stronie www.niecukrzymy.pl ankietę, żeby dołączyć do programu zdrowotnego.

Osoby zakwalifikowane do grupy zagrożonej cukrzycą zostaną zaproszone na bezpłatne przesiewowe badanie krwi pod kątem cukrzycy typu 2. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy uprawni do dalszego udziału w kompleksowym programie edukacyjnym. Przez rok nad Twoim zdrowiem i zmianą nawyków będzie czuwać profesjonalna ekipa fizjoterapeutów, dietetyków i lekarzy.

Tu możesz wypełnić ankietę.

Daj sobie szansę. Już dziś wypełnił ankietę. Nie odkładaj tego na później. Bezpłatny projekt skierowany jest do osób pełnoletnich. Kontakt: Gdyńskie Centrum Zdrowia, tel. 58 880 83 17.

Oprac. Mateusz Kalinowski