95 urodziny Gdyni 🗓

0
709

Rozpoczyna się świętowanie 95. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Aby umożliwić bezpieczne świętowanie, większość aktywności przeniesiono w przestrzeń miasta. Świętować będziemy też w dzielnicach i w domowym zaciszu.

Mimo ograniczeń i sytuacji epidemicznej jednostki miejskie przygotowały sporo wydarzeń aktywizujących całe rodziny.

Z Gdyni do Kalifornii

W dniach 2-14 lutego w gablocie „Rzecz z historią” zwiedzający będą mogli obejrzeć tablicę rejestracyjną z napisem „Gdynia”, pochodzącą z amerykańskiego stanu Kalifornia. Należała ona do polskiej emigrantki z Gdyni, która otrzymała ją w prezencie od swojego męża. Rejestracja była używana przez dwadzieścia lat na wszystkich samochodach właścicielki.

Z kolei Dział Edukacji zaprosi dzieci do wykonania własnoręcznych replik gdyńskich budynków i obiektów. Zdjęcia gotowych prac będzie można udostępniać na Facebooku Muzeum Emigracji. Na wszystkich twórców-konstruktorów czeka nagroda. Więcej na stronie www.polska1.pl.

Kolorowy przejazd po mieście

W ramach wyjątkowego wydarzenia plenerowego pt. „Kolorowy przejazd po mieście” w dniach 6 i 7 lutego ekipa artystów ze śpiewem na ustach odwiedzi wszystkie dwadzieścia jeden dzielnic, aby wspólnie z dziećmi w ten nietypowy sposób celebrować urodziny Gdyni.

Ekipa złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców przejedzie przez gdyńskie ulice i dzielnice w specjalnie oznakowanym urodzinowym samochodzie-platformie i autobusie ZKM. Wypatrujcie wesołego korowodu 6 i 7 lutego w godz. 10.00-16.00.

Szczegółowa trasa „Kolorowego przejazdu po mieście” [ TUTAJ ]

Gdynia – surrealistyczne fantazje

Ci, którzy w tym czasie chcieliby się oddać niespiesznej refleksji, mogą obejrzeć wystawę Jacka Dworakowskiego dostępną od 6 lutego. Plansze rozstawione zostaną przy ul. Armii Krajowej wzdłuż pl. Grunwaldzkiego.

Wystawa fotografii Jacka Dworakowskiego prezentuje znane i rozpoznawalne miejsca Gdyni, ale autor przekształca je w surrealistyczne obrazy z pogranicza jawy i snu. Teraźniejszość jest inspiracją dla wyobraźni autora. Ekspozycja wystawy do 28 lutego.

Jacek Dworakowski – fotograf, filmowiec, dokumentalista, autor wielu publikacji i książek o Gdyni, m.in.: „Gdyńskie cmentarze. Kształt pamięci”, „Pocztówki wybrzeża czyli historia na kartach zapisana”, albumu fotograficznego „Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita” (we współpracy z Małgorzatą Sokołowską). Uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej”, laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2014.

Gdynia – tu zaczyna się Polska

W dniach 10-14 lutego w godz. 17.00-22.00 na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) będzie wyemitowany pokaz audiowizualny pt. „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego spaceru po bulwarze Nadmorskim.

Znamy się! Świętujemy

12 lutego o godz. 16.00 pod hasłem „Znamy się! Świętujemy” odbędzie się oprowadzanie po wystawie Muzeum Maista Gdyni „Gdynia – dzieło otwarte”. Podczas naszego krótkiego oprowadzania sprawdzimy, jak i co celebrowano w dawnej Gdyni. Zobaczymy wyjątkowe stroje i dekoracje, a także zastanowimy się, co to tak naprawdę znaczy „świętować”.

Obowiązują zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Rzut Kostką! – Miejska gra urodzinowa

13 lutego w godz. 12.00-18.00 wszyscy miłośnicy gier i zagadek oraz Gdyni będą mogli przeżyć niesamowitą przygodę, czyli wielką grę terenową z okazji 95. urodzin miasta Gdyni! W wydarzeniu mogą wziąć udział grupy lub samotni gracze.

Start 13 lutego o godz. 12.00, na początku ulicy Starowiejskiej. Pierwszym punktem gry będzie Lavenda Cafe & Galeria (ul. Starowiejska 11), gdzie na hasło: ŚWIĘTUJEMY! będą czekać specjalne pakiety z zadaniami i wskazówkami prowadzącymi do kolejnych punktów.

Ale to nie wszystko! Wraz z pierwszym punktem rozpoczniemy również opowieść o tym, jak Gdynia stała się miastem – na przykładzie budynków znajdujących się w pobliżu każdego z pięciu punktów na ul. Starowiejskiej, w których umieszczono pakiety z zadaniami oraz naszą opowieścią.

Udział bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Niezwykła liczba 95

Centrum Nauki Experyment uczci jubileusz miasta jak na centrum nauki przystało. Weźmie liczbę 95 na warsztat i udowodni, że to całkiem niezwykła liczba! Pokaże ją z różnych perspektyw: chemicznej, fizycznej i biologicznej.

Zobaczcie, do jakich experymentów zainspirował nas wiek Gdyni, w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokazie online. Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

Gdyńska Szkoła Filmowa urodzinowo

Z okazji 95. urodzin Gdyni planowany jest 40-minutowy program transmitowany na żywo z sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz studia gdyńskiej Filmówki.
Szczegóły wkrótce.

Oficjalne uroczystości

Świętowanie urodzin Gdyni to też oficjalne uroczystości. Tradycją jest msza z udziałem asysty wojskowej. Zostanie odprawiona 7 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska 26).

10 lutego o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. O godz. 17.00 odbędzie się uroczysta sesja urodzinowa, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Na urodziny do muzeum

Tradycją jest również, że 10 lutego wstęp do gdyńskich muzeów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

Oprac. Amelia Bielska

od do
Scheduled Featured miasto