104. Gdyńskie Urodziny Niepodległej 🗓

0
396

11 listopada będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętowanie będzie huczne. Powróci tradycyjna gdyńska parada. Odbędą się też oficjalne uroczystości przed pomnikiem Polski Morskiej. Ponadto zaplanowano wydarzenia kulturalne i sportowe.

Narodowe Święto Niepodległości warto celebrować uroczyście i radośnie. W Gdyni będzie ku temu okazja. Miasto i działające w nim instytucje przygotowały bogaty program patriotycznych wydarzeń. Na jakie atrakcje mogą liczyć mieszkańcy? Poniżej prezentujemy program obchodów 104. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.

Wszystko rozpocznie się od Biegu Niepodległości, który organizuje Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy nordic walkingu. Na godz. 9.00 zaplanowano start biegu głównego i marszu. Zawodnicy pokonają dystans 10 kilometrów. Wystartują z ul. Kazimierza Górskiego. Dalej trasa będzie prowadzić al. Zwycięstwa, ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, bulwarem Nadmorskim i ul. Władysława IV. Meta będzie zlokalizowana na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów będzie działać w Polsat Plus Arenie Gdynia.

O godz. 10.00 odbędzie się msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

Natomiast o godz. 11.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok budynku Urzędu Miasta Gdyni.

O godz. 12.00 rozpocznie się gdyńska parada. Uczestnicy wyruszą z al. Marsz. Piłsudskiego i przejdą ul. Świętojańską do skweru Kościuszki. Przemarsz zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości, które uświetni wojskowa asysta honorowa. Podczas wydarzenia zostanie odczytany apel pamięci. Nie zabraknie również salwy honorowej, a na koniec uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. O godz. 11.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na molo Rybackie przed pomnik Tadeusza Wendy, gdzie będą rozdawane 104 sadzonki olchy. Z kolei Muzeum Marynarki Wojennej organizuje bezpłatne zwiedzanie. W godz. 10.00-16.00 będzie można zobaczyć wystawę stałą. Natomiast od godz. 14.00 do godz. 16.00 na pokład zaprosi okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Nie zabraknie też świątecznego salutu. O godz. 14.15 z pokładu słynnego niszczyciela zostanie oddanych 21 wystrzałów armatnich. Ponadto Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało bezpłatne oprowadzania (liczba miejsc ograniczona). O godz. 11.00 zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o muzeum i jego eksponatach. Natomiast o godz. 13.00 odbędzie się oprowadzanie po nowym magazynie studyjnym tej instytucji. W godz. 10.00-18.00 chętni mogą też zawitać w progi Muzeum Emigracji. Zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej szlakiem wątków niepodległościowych. Podczas oprowadzania będzie można dowiedzieć się więcej na temat armii generała Hallera, która składała się w głównej mierze z potomków polskich emigrantów. To również okazja do wysłuchania historii o amerykańskiej Polonii i jej wkładzie w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rozwiane zostaną także wątpliwości dotyczące samej daty 11 listopada oraz zwyczajów jej świętowania na przestrzeni lat – przez Polaków w kraju i na emigracji. W programie obchodów przewidziano też oprowadzanie po muzealnych magazynach. Wstęp wolny.

W godz. 14.00-16.00 fani motoryzacji powinni się udać na skwer Kościuszki, gdzie będą prezentowane zabytkowe auta.

Natomiast melomani mogą skierować swoje kroki do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego (ul. Ujejskiego 40). Tam o godz. 14.00 odbędzie się koncert niepodległościowy „Wolność i Pokój”. Zaśpiewa chór „Symfonia”, a będzie mu towarzyszyć orkiestra smyczkowa. Dyrygować będzie Bogna Swiłło.

Z kolei o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni zaplanowano koncert „Muzyczna dla Niepodległej”.

Również o godz. 17.00, ale w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Bezpłatne wejściówki można było odbierać 7 listopada w siedzibie klubu.

O godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zaplanowano pokaz spektaklu „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Bilety na ten termin są już niedostępne.

Będzie też uczta dla kinomanów. 11 listopada Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dzień Kina Polskiego. W repertuarze znajdą się najlepsze filmy tegorocznej 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tego dnia cena biletów na wybrane seanse to 11 złotych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Uroczystości na Obłużu

Na uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości zapraszają również Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Hufiec ZHP Gdynia im. Bohaterów Gdyni, Rada Dzielnicy Obłuże oraz parafia pw. św. Andrzeja Boboli. W ich ramach w czwartek, 10 listopada pod tablicami płk. Stanisława Dąbka (na skwerze im. I. Kwiatkowskiej), Alferda Dyducha (przy ul. Unruga, na wysokości Estakady Kwiatkowskiego) i adm. floty Józefa Unruga (przy ul. Unruga 39, nieopodal skrzyżowania z ul. Kuśnierską) zostaną złożone znicze. Początek o godz. 17.00 przy tablicy płk. Stanisława Dąbka.

11 listopada o godz. 9.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny. Tuż po niej na kwaterach poległych żołnierzy, które znajdują się na cmentarzu parafialnym, zostaną złożone znicze.

Główne uroczystości odbędą się o godz. 10.00 przed pomnikiem Pamięci Rozstrzelanej Młodzieży przy ul. Frezerów. Uświetnią je pododdziały Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, drużyny Hufca ZHP Gdynia oraz poczty sztandarowe. W programie m.in. uroczysta odprawa wart, wręczenie odznak „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”, apel pamięci, wystąpienia okolicznościowe czy złożenie wiązanek kwiatów. W wydarzeniu wezmą udział parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje organizacji kombatanckich i pozarządowych, uczniowie gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

Koncert patriotyczny

Niepodległościowy klimat zostanie z nami do niedzieli, 13 listopada. Wtedy w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na Cisowej (ul. Lniana 19) odbędzie się koncert patriotyczny. Zaprezentuje się chór „Miriam” pod dyrekcją Gabrieli Grygiel-Bagińskiej.

Oprac. Karol Molęda

Scheduled Featured miasto