Zostań młodym ekoradnym

0
791

Pasjonuje cię przyroda? Bliska jest ci ekologia i ochrona środowiska? Zgłoś się do Młodzieżowej Rady Ekologicznej.

W jej ramach młodzi ludzie z całego kraju mają okazję w wielu sprawach doradzać Ministrowi Środowiska, współpracować z szeregiem instytucji jak np. Lasy Państwowe czy Parki Narodowe, a także przyznawać granty młodzieżowym projektom proekologicznym. Nabór kandydatów trwa do 9 września.

Młodzieżowa Rada Ekologiczna to ogólnopolska inicjatywa skierowana do młodzieży. W jej skład wejdą 32 osoby z całej Polski, w wieku od 13 do 21 lat. Jak zostać ekoradnym? Aby zgłosić swoją kandydaturę do Młodzieżowej Rady Ekologicznej, należy wypełnić formularz na stronie https://formularzmre.webankieta.pl. Jednym z zadań rekrutacyjnych jest przygotowanie odpowiedzi na pytanie „Jak i dlaczego należy dbać o środowisko?”. Krótki tekst poddany zostanie merytorycznej ocenie.

Wpływ końcową ocenę kandydata będą mieć kreatywność przygotowanego uzasadnienia, a także jego dotychczasowe zaangażowanie w akcje środowiskowe.

Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Ekologiczna? Pod patronatem Ministra Środowiska rada będzie stawiać czoła wyzwaniom związanym m.in. z ochroną środowiska i zagrożonych gatunków w naszym kraju, budowaniem świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych, a także promocją działań proekologicznych. MRE to z pewnością znakomita okazja do nauki procesów demokratycznych, a także zdobycia cennego doświadczenia i być może pierwszy duży krok do dalszej kariery.

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Ekologicznej zaplanowano na wrzesień. Młodzi ekoradni obradować będą przynajmniej raz na kwartał, jednak w szczególnych sytuacjach, wymagających szybkiej reakcji, rada będzie zbierać się w trybie pilnym. Wśród partnerów merytorycznych projektu są Lasy Państwowe, Parki Narodowe, Państwowy Instytut Geologiczny. Swoim patronatem projekt objął Rzecznik Praw Dziecka.

Oprac. Marta Kuniecka