Najmłodszy autor wniosku ever!

0
460

11-letni Staś Korycki przechodzi właśnie do historii gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Po pierwsze dlatego, że jest najmłodszym autorem przygotowywanego wniosku, po drugie – bo organizuje pierwsze dziecięce prawybory do BO. Zaczęło się od boiska. A w zasadzie od jego braku.

– Chciałem, żeby przy mojej szkole było miejsce, w którym moglibyśmy trenować – mówi Staś, który uczy się w SP nr 31 i trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym Cisowa. – Wiedziałem, że jest Budżet Obywatelski, bo głosowałem w nim wcześniej i chciałem, żeby teraz w jego ramach powstało boisko. Rozmawiałem z rodzicami, dyrektorem i nauczycielami. Po tych rozmowach okazało się, że boisko mogłoby zostać zbudowane z innych pieniędzy, a te z budżetu można by wykorzystać na budowę przy szkole bieżni oraz placu zabaw.

Zajął się przygotowaniem tego drugiego projektu. Z pomocą taty – Pawła Koryckiego – wybrał  urządzenia, które mogłyby się na placu zabaw pojawić. Stworzył kilkanaście pomysłów. Oraz jeszcze jeden – na szkolne prawybory do Budżetu Obywatelskiego 2018. Wsparli go dyrektor, wychowawczyni, nauczyciele, pracownicy administracji.

– Chciałem, żeby każdy uczeń mojej szkoły mógł zdecydować, jak plac zabaw miałby wyglądać i w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę – wyjaśnia Staś. – I teraz myślę, że mogłem to zrobić wcześniej, bo okazuje się, że prawie każdy ma jakiś pomysł.

Dla swojego przedsięwzięcia wymyślił hasło: „Dzieci głosują, dorośli budują”. Przygotował specjalne karty, na których znajdują się możliwe warianty urządzenia placu. Uczniowie klas 0-3 mają do dyspozycji sześć zestawów, starsi (klasy 4-7) – siedem.

Z pomocą dyrektora szkoły karty skopiowano tak, by swoją otrzymał każdy uczeń SP nr 31. Dzięki  życzliwości pracowników szkoły na korytarzach stanęły specjalne tablice informacyjne oraz dwie urny do głosowania; po jednej dla każdej grupy wiekowej. Prawyborcza machina ruszyła i zatrzyma się we wtorek, 27 lutego, o godz. 12.50. A potem, po zliczeniu wyników, projekt wraz z wybraną przez uczniów wersją urządzenia placu Staś złoży do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

– Jeśli nie uda się w czerwcu wygrać, zgłoszę projekt jeszcze raz, za rok – zapowiada. – A jeśli trzeba będzie, to i za kolejny, aż do skutku. Mam już pomysł na kolejne prawybory. Chciałbym, żeby każda klasa podsunęła swój pomysł na to, co mogłoby powstać dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Żeby dzieci miały to, czego naprawdę potrzebują.

Projekty do tegorocznego gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 można składać do godziny 23:59 w środę, 28 lutego. Może to zrobić każdy gdynianin, niezależnie od wieku. Każdy może też przygotować dowolną liczbę projektów dla dowolnej dzielnicy Gdyni – nie musi to być ta, w której mieszkamy. Ważne natomiast, by wartość pomysłu nie przekroczyła środków dla danej dzielnicy. Całkowita pula tegorocznego gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego to 5 898 400 zł. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na realizację przedsięwzięć dotyczących estetyzacji, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, inwestycji czy rekreacji.

 

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Łukasz Strzałkowski