Rumunski Żaglowiec Micrea w Gdyni

0
332

Kilka dni temu informowaliśmy, że do naszego miasta przypłynie Rumunski Żaglowiec Micrea . A wiec jest i można go zobaczyć przy Nb. Pomorskim. W sobotni poranek  o godz. 9.00 Mircea opuszczać będzie gdyński port. Tak wiec kto jeszcze nie widział niech się spieszy. Naprawdę warto! 

Rumuński żaglowiec szkoleniowy Mircea to trójmasztowiec o długości całkowitej 82 m i szerokości 12 m. Jego maszty osiągają wysokość 44 m, a łączna powierzchnia 23 stawianych na nich żagli to 1800 m². Na pokładzie jednostka może pomieścić około 200 osób, w tym 98 osób należących do stałej załogi. Żaglowiec jest jedną z pięciu siostrzanych jednostek tego samego typu. Pozostałe to niemieckie Gorch Fock i Gorch Fock II, amerykański Eagle oraz portugalski Sagres.

Żaglowiec zbudowany został w Hamburgu w 1938 r. przez niemieckie przedsiębiorstwo-stocznię Blohm & Voss. Nazwa nadana została na cześć hospodara Wołoszczyzny, Mirczy Starego (Mircea cel Bătrân). Rządził on na przełomie XIV/XV wieku i na kartach historii Rumunii zapisał się m.in. dzięki znaczącemu wpływowi na rozwój lokalnej żeglugi.

Oprac. Łukasz Strzałkowski