esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Pomysły studentów na przestrzenie w dzielnicach

W ubiegłym roku akademickim gdyński samorząd i Akademia Sztuk Pięknych wspólnie realizowali projekt pn. „Klimatyczne Dzielnice”. Jego celem było wykorzystanie możliwości płynących z pełnego zintegrowania kultury i kreatywności w planach rozwoju lokalnego.

W efekcie powstały studialne projekty architektoniczne i artystyczne w zakresie kształtowania przestrzeni publicznych na Leszczynkach i w Wielkim Kacku.

W ramach projektu powstały koncepcje przestrzeni publicznych uwzględniające zarówno aspekty urbanistyczne – place miejskie czy połączenia piesze, jak i artystyczne – rzeźby, elementy identyfikacji wizualnej, meble miejskie. Idee zaprezentowane przez studentów charakteryzują się dużą estetyką i wrażliwością na otoczenie. Wiele w nich projektowania uniwersalnego dopasowanego do skali człowieka.

Skala funkcjonowania obu wybranych dzielnic odnosi się przede wszystkim do ich mieszkańców, choć są one atrakcyjne także dla osób z zewnątrz. Leszczynki to nieodkryty obszar krajobrazowy i rekreacyjny z rozległymi terenami leśnymi i widokami „z góry po horyzont”. W Wielkim Kacku znajdują się: chroniony zespół ruralistyczny, zabytkowy kościół i miejsce pielgrzymek – Źródło Marii – mówi prof. ASP dr hab. Iwona Dzierżko-Bukal.

W projekcie brali udział studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa, Wydziału Malarstwa oraz Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Aktywnie zaangażowali się w niego także radni obu dzielnic, którzy przekazali młodym projektantom cenne informacje oraz wskazówki.

Był to pierwszy etap współpracy między Gdynią a Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Teraz czas na kolejne działania. W semestrze zimowym 2021/2022 studenci wzięli na warsztat Wzgórze św. Maksymiliana.

Pomysły studentów mogą być inspiracją dla mieszkańców i zachęcić ich do uatrakcyjnienia najbliższej okolicy w ramach kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego lub działań podejmowanych przez rady dzielnic. Stanowią także świeże i kreatywne spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń, co ma wartość nie tylko ekspercką, ale i edukacyjną.

Dotychczasowe efekty współpracy można zobaczyć w wydanym przez ASP katalogu „Klimatyczne dzielnice. Gdynia”, który jest dostępny pod linkiem

Oprac. Paweł Musiał

 

Exit mobile version