esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Odyseja Schulzowska 2022

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na bezpłatne i plenerowe spektakle grane w twojej dzielnicy w ramach cyklu ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022.

Już w najbliższy weekend rozpocznie się nasza teatralna podróż do źródeł! Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Brunona Schulza.

Teatr Gdynia Główna zaprasza do wspólnego odkrywania bogatych sensów i znaczeń prozy pisarza z Drohobycza w ramach projektu teatralnego “Odyseja Schulzowska 2022″. Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, gdzie w ramach”2021: Odysei Lemowskiej” uciekaliśmy od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema, teraz natomiast wracamy do źródeł – do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza.

Widzom zaprezentujemy dwa spektakle – “Dojrzeć do dzieciństwa” w reżyserii Ewy Ignaczak i “Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian. Przedstawienia zagramy w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni, po to, żeby trafiły do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, a nietypowe miejsce prezentacji korespondowało lub kontrastowało z treścią i pobudzało do żywej dyskusji o sztuce. “Odyseja Schulzowska 2022” wpisuje się w tegoroczne obchody 130-lecia urodzin i 80-lecia śmierci pisarza.

HARMONOGRAM:
– sobota 25 czerwca, godzina 18.00: Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40, Działki Leśne
– niedziela 26 czerwca, godzina 18.00: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Wiczlińska 50A, Wiczlino
– niedziela 14 sierpnia, godzina 18.00: Dworzec PKP Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Śródmieście
– piątek 19 sierpnia, godzina 18.00: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73, Dąbrowa

Spektakle grane są plenerowo. W każdej lokalizacji prezentujemy dwa tytuły – dwa spektakle dziennie, grane jeden po drugim. Rozpoczęcie o godz. 18:00.
Spektakle grane w języku polskim.

Dojrzeć do dzieciństwa na podstawie prozy Brunona Schulza

Historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia. Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i … jazda!

Sanatorium na podstawie prozy Brunona Schulza

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny? Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości. W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

Partnerzy wydarzenia: Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Gdyni, Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni, Polskie Koleje Państwowe PKP S.A.

Partnerzy medialni: Dziennik Bałtycki, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Oprac. Martyna Rodzik

Exit mobile version