esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Najstarszy windsurfer na świecie

Piotr Dudek nazywany „Małolatem” dzisiejszym wyjściem na wodę spełnił wymogi wpisania go do księgi rekordów Guinnessa jako najstarszego windsurefera na świecie.

Gdynianin urodzinami 28 kwietnia rozpocznie dziewięćdziesiątą wiosnę swojego życia.

Udowadnia Pan, że nie ma wieku, który uniemożliwia realizowanie niecodziennych pomysłów. Wszyscy inspirujemy się tym wyczynem i czekamy na kolejne pomysły. Pokazał Pan, że nikt na świecie nie potrafi się tak mierzyć z falami morskimi – te słowa od Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka „Małolat” usłyszał zaraz po zejściu na ląd.

Kilka minut po godzinie 11 na plaży Gdynia Śródmieście można było zobaczyć twarz mężczyzny w czapce i okularach z charakterystycznym ciepłym uśmiechem. Chwilę później gdynianin był już na wodzie, a data 19 kwietnia 2023 roku na stałe zapisała się w historii windsurfingu. Wtorkowym treningiem Piotr Dudek spełnił bowiem wymogi wpisania jego nazwiska złotymi zgłoskami do najważniejszego dokumentu rekordów na świecie – księgi rekordów Guinnessa. Aby dostąpić tego zaszczytu musiał minimum raz w kolejnych trzech miesiącach wypłynąć na desce. Pierwsze udokumentowane wyjście na wodę odbyło się 18 lutego, drugie zaś 10 marca. Po dzisiejszym pozostało już tylko wypełnić i przesłać stosowne dossier.

Pierwsze wydanie księgi z rekordami miało miejsce 27 sierpnia 1955 roku. Jej pomysłodawcą był sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, który kilka lat wcześniej będąc na polowaniu zadał sobie pytanie czy najszybszym ptakiem w Europie jest siewka złota czy cietrzew. Dziś jest to najbardziej znana publikacja, która stanowi punkt odniesienia ludzi na całym globie.

Czuję satysfakcję, że mam to już za sobą, że wykonałem to ostatnie wyjście na wodę wymagane do wpisania do księgi rekordów Guinnessa. Pływało się dobrze, chociaż musiałem się zmagać lekkim wiaterkiem, który chciał mnie oszukać, ale byłem czujny i nie dałem się zrzucić do wody – mówił dla serwisu gdynia.pl Piotr Dudek.– Nie czuję się jeszcze rekordzistą, być może dotrze to do mnie później – dodaje.

Urodził się w Łęcznej w 1934 roku. Do Trójmiasta sprowadził się ze Szczecina, gdy statek, na którym pracował, został sprzedany mającym siedzibę w Gdyni Polskim Liniom Oceanicznym. Na morze trafił, gdy miał 19 lat. Dotarł m.in. do Indonezji, Chin czy Japonii. Obecnie jest emerytem, od 2000 roku na stałe mieszkającym w Gdyni. Na desce pływa od 40 lat, a od 30 jest morsem. Był w gronie 16 założycieli Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka.

„Małolat” to w Gdyni już chodząca, a w zasadzie pływająca legenda. O jego losach powstaje dokument przygotowywany przez Wojciecha Szustera, któremu pomaga Grażyna Jakubowska – studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Premiera planowana jest na drugą połowę roku.

Oprac. Karol Molęda

Exit mobile version