esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Na urodzinowej sesji Rady Miasta Gdyni, która odbędzie się 10 lutego – w rocznicę nadania Gdyni praw miejskich, zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Rada Miasta postanowiła, że w tym roku otrzymają je: Maria Piradoff-Link, Łukasz Osowski oraz Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń”.

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” to wyróżnienie przyznawane od 1993 roku za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie. Jego laureatami mogą zostać obywatele polscy i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, przedsiębiorstwa i instytucje. Rocznie przyznawane są nie więcej niż trzy medale. W ubiegłych latach wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Beata Podlasek, Janusz Kaszyński, Janusz Janowski, Piotr Gotowała, Jerzy Miotke, Agata Witczak, a także zespoły Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz szpitali: Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Szpitala Morskiego im. PCK i Szpitala św. Wincentego a Paulo.

Podczas styczniowej sesji Rada Miasta Gdyni, która odbyła się w środę, 26 stycznia, zadecydowano o tym, do kogo wyróżnienie trafi w tym roku. Medale im. E. Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” otrzymają: Maria Piradoff-Link, Łukasz Osowski, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń”.

MARIA PIRADOFF-LINK
Pani Maria Piradoff-Link jest kustoszem społecznego Mini Muzeum w „Bankowcu”. Jest rodowitą gdynianką – jej rodzice przybyli do miasta po wojnie. Zamieszkała w legendarnym „Bankowcu”, największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni.

Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysięcy osób.

Bohaterka Gdyni jest społecznym kustoszem, przewodnikiem po Bankowcu, dobrym duchem całej wspólnoty, opiekunem przedwojennego ducha tego domu. Dzięki swojej pracy, zaangażowaniu i determinacji historia jednego z najbardziej wyjątkowych budynków naszego miasta jest znana nie tylko lokalnie, ale wzbudza ciekawość i zainteresowanie w całej Polsce, czego dowodem są m.in. programy telewizyjne opowiadające o tym miejscu.

Pani Maria to osoba, która swoim działaniem oddaje nie tylko ducha modernizmu – tak mocno wrośniętego w nasze miasto, ale przede wszystkim ducha Gdyni – tej przedwojennej, jak i tej z lat późniejszych. To osoba, dzięki której pracy, wyjątkowe historie naszego miasta pozostaną w pamięci tysięcy ludzi na zawsze.

ŁUKASZ OSOWSKI
Pan Łukasz Osowski to osoba, której głos znany jest na całym świecie. Nie jest jednak lektorem, a twórcą najbardziej znanego na świecie syntezatory mowy „IVONA”.

W 2001 roku Łukasz Osowski założył działalność gospodarczą, by już po kilku miesiącach wypuścić na rynek pierwszy produkt – Spiker 1.0. Spółka o nazwie IVO Software powstała dopiero po kilku latach. Prace nad flagowym produktem – syntezatorem mowy IVONA – rozpoczęły się w 2003 roku. Przedsiębiorcy uznali jednak, że prowadzenie firmy po partyzancku nie jest już możliwe. Z profesjonalnym biznesplanem zgłosili projekt do konkursu Gdyński Biznesplan, a rok później firma miała już siedzibę na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie stawki za wynajem biur były niższe niż rynkowe.

W 2011 roku firma zmieniła nazwę na IVONA Software, by bardziej kojarzyć się ze swoim głównym produktem. Działała już wtedy na rynkach amerykańskim, brytyjskim, niemieckim, hiszpańskim i innych – 70% jej przychodów pochodziło ze sprzedaży na rynkach międzynarodowych. IVONA Software, zanim jeszcze docenił ją Amazon, była więc znaczącym graczem na globalnym rynku syntezatorów mowy. Konkurowała z firmami, które dysponowały nie tylko większym budżetem, ale przede wszystkim doświadczeniem i zapleczem badawczym. Gdy nastał moment związany z procedurą przejęcia przez Amazon, dalej był częścią zespołu i swoje doświadczenie przekazywał również do rozwoju systemu Alexa.

Pan Łukasz Osowski po sprzedaniu udziałów w stworzonej przez siebie firmie do światowego potentata technologicznego – firmy Amazon, nie zaprzestał swojego działania w obszarze nowych technologii i założył kolejną firmę. Jest autorem wielu patentów technologicznych. Chce, aby ludzie dłużej mogli cieszyć się zdrowiem. Dlatego też obecnie rozwija aplikację Vika Life przez spółkę Lab4Life, która również działa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

“Vika” to asystent zdrowia, który nakłania do zdrowych nawyków i uświadamia o możliwych zagrożeniach. Aplikacja działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tysięcy osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych.

„Vika” zdobyła nagrodę główną w kategorii Społeczeństwo w konkursie “Aplikacje Jutra” organizowanego przez Polską Fundację Rozwoju. Jury uznało ją za najlepszą aplikację minimalizującą negatywne skutki obecnego kryzysu spowodowanego przez pandemię w obszarze społecznym.

Postać Pana Łukasza Osowskiego spowodowała, że w naszym mieście powstał produkt znany na niemal całym świecie. Stał się przykładem dla wielu ludzi, aby sięgać po marzenia podboju świata w dziedzinie biznesu budując swoje fundamenty w Gdyni.

GDYŃSKA FUNDACJA „DOM MARZEŃ”
Historia organizacji sięga 2005 roku (początkowo w formie stowarzyszenia), a głównym obszarem jej działania jest praca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Fundacja realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mają możliwości rozwoju, usamodzielnienia się, pielęgnowania swoich hobby, ciekawego spędzania czasu. Jednym z kluczowych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi niepełnosprawnych w społeczeństwie. Wspiera ponadto rodziny, przygotowując je do usamodzielniania się niepełnosprawnych dzieci w przyszłości.

Wyjątkowym wydarzeniem, a także jednym z najbardziej spektakularnych projektów, jest oddanie budynku przy ul. Strzelców w dzielnicy Mały Kack. „Dom Marzeń” to inwestycja realizująca kilka istotnych celów społecznych. W budynku znajduje się przedszkole, środowiskowy dom pomocy oraz mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą spełniać funkcję pomieszczeń pobytu całodobowego, treningowego i interwencyjnego. Inwestycja wpisuje się w pełni w politykę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wkomponowuje się też architektonicznie w strukturę sąsiadującego nowoczesnego osiedla.

Dodatkowo w budynku powstał Środowiskowy Dom Samopomocy – jest to czwarta placówka tego typu w naszym mieście, a osoby uczestniczące w zajęciach kierowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Fundacja w ostatnim czasie dostała dwie bardzo znaczące nagrody: Lider Dostępności, Pomorskie Sztormy i Czas Gdyni.

Medale zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni – 10 lutego 2022 roku. Wydarzenie transmitowane będzie na stronie gdynia.pl. O szczegółach będziemy informować w kolejnych artykułach.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Martyna Rodzik

Exit mobile version