esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Lasery w Gdyni

W mistrzostwach świata bierze udział ponad 200 zawodników i zawodniczek z 36 krajów. W klasie Laser Standard (ILCA 7) walczy 16 Polaków, w klasie Laser Radial (ILCA 6) na starcie stanęło 9 Polek.

Polscy żeglarze, którzy biorą udział w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 w olimpijskich klasach Laser Standard (ILCA 7) i Laser Radial kobiet (ILCA 6), prezentują się nieźle. Po dwóch dniach zmagań w ścisłej czołówce plasuje się Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), a straty z pierwszego dnia sukcesywnie odrabia Piotr Malinowski (MOS Iława).

Pierwszego dnia regat dopisała piękna, słoneczna pogoda, żeglarze nie mieli jednak szczęścia do wiatru. Początkowo nie było go wcale. Po dwóch godzinach sytuacja poprawiła się na tyle, że sędziowie mogli puścić pierwszy wyścig. Jednak odbywał się on przy bardzo słabym wietrze. Podczas drugiego wyścigu wiało nieco mocniej, ale i tak zawodnicy spędzili na wodzie prawie 6 godzin.

Świetnie spisała się Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg). Polka pływała bardzo równo, dobrze czytała wiatr i w efekcie ukończyła pierwszy wyścig na 4. miejscu, a w drugim była 5. Te wyniki dały jej prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W klasie Laser Standard Polacy uplasowali się niestety na dalszych lokatach.

Drugiego dnia żeglarskich zmagań wiało już mocniej i w tych warunkach świetnie spisał się Piotr Malinowski (MOS Iława). Czwarty zawodnik juniorskich mistrzostw świata z 2019 roku w pierwszym wyścigu popłynął jak profesor. Rozegrał go taktycznie i finiszował na 3. miejscu. W drugim wyścigu również było dobrze – 5. lokata pozwoliła Polakowi awansować na 27. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pozostali Polacy zaprezentowali się bez rewelacji, choć odnotować należy błysk Mikołaja Silnego, który w jednym z wyścigów uplasował się na 10. miejscu. Po czterech wyścigach w klasie Laser Standard (ILCA 7) na prowadzeniu jest Australijczyk Zac Littlewood, 2. miejsce zajmuje Turek Yigit Yalçin Çitak. Co ciekawe, obaj zawodnicy wraz z Tytusem Butowskim rywalizowali w Gdyni o medale w klasie Laser Radial podczas Hempel Youth Sailing World Championships. Dość niespodziewanie wygrał wtedy Turek, który znalazł się przed Australijczykiem, a Polak musiał zadowolić się brązem. Dziś Tytus Butowski ściga się w klasie 49er, a Littlewood i Çitak nadal rywalizują ze sobą, tym razem w „dorosłym” Laserze. Wyniki TUTAJ.

Wśród pań pozycję liderki musiała oddać Lilly May Niezabitowska. Miejsca 17. i 21. zepchnęły Polkę na 6. lokatę w klasyfikacji generalnej, ale kontakt z czołówką został zachowany. Dobrze zaprezentowała się także Julia Rogalska. Zawodniczka Giżyckiej Grupy Regatowej ukończyła dwa wyścigi z lokatami w środku drugiej dziesiątki i awansowała na 17. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wyniki TUTAJ.

Mistrzów świata w obu klasach poznamy w piątek.