esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Gdyńscy licealiści na przekór przeszkodom

Stworzony przez licealistów z III LO w Gdyni projekt Meet IT powstał, by dzielić się umiejętnościami i pasją do programowania z innymi.

Opracowany został przez młodych olimpijczyków z kilkuletnim doświadczeniem i licznymi sukcesami na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Część z nich już od dłuższego czasu prowadzi kilkunastoosobowe grupy naukowe, w których przygotowuje rówieśników do olimpiad.

Dostrzegli, że prawie wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do finałów są uczniami zaledwie kilku liceów i gimnazjów, które cechuje najwyższy poziom nauczania. Co z pozostałymi regionami naszego kraju? Czyżby nie było w nich zdolnej młodzieży? Odpowiedź na te pytania jest jasna: oczywiście, że jest, jednak ma gorsze warunki do rozwoju.
Postanowili wyjść wszystkim tym osobom naprzeciw i zapisali projekt do udziału w Olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii”.

Prowadzą pięć typów działalności:
1. Pod adresem kompendium.meetit.pl znajduje się 60 lekcji, które są oparte na ich własnych przemyśleniach, doświadczeniach, wiedzy oraz umiejętnościach. Na pojedynczą lekcję składa się artykuł, będący spisaną przyjaznym językiem treścią wyczerpującą dany temat oraz linki do starannie dobranych zadań różnorodnego pochodzenia. Do większości z nich załączony jest również nagranie z wykładu.
2. Głównym zadaniem Meet IT’u jest zapewnienie tutorów – nauczycieli, którzy pomogą przejść długą i wyboistą drogę “od zera do kodera”. Są to młodzi i doświadczeni olimpijczycy chętni, by podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z innymi. Każdy, kto wypełni formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie (http://meetit.pl/) zostaje dodany do kilkunastoosobowej grupy, gdzie pracuje z Opiekunem i jej pozostałymi członkami przez około półtora miesiąca.
3. Żeby cała społeczność mogła funkcjonować, potrzebni są tutorzy. Organizatorzy zachęcają uczniów, którzy zajmują się informatyką, by dzielili się swoją pasją z innymi. Każdy, kto posiada wiedzę i umiejętności oraz udowodni, że potrafi w kulturalny sposób je przekazywać jest w tej roli mile widziany.
4. Założony jest Serwis (serwis@meetit.pl), na który codziennie zagląda inny tutor i członek Zarządu. Pod tym adresem odpowiadają na pytania różnej maści od technicznych aż do doradztwa edukacyjnego.
5. Prezentują się w różnych miejscach. Odwiedzają szkoły oraz jeżdżą na eventy w całej Polsce. Zachęcają młodzież do nauki informatyki, udziału w olimpiadzie i dołączenia się do ich społeczności. Prezentacje trwają około 40 min. Występowali między innymi w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, XVII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, Gimnazjum im. św. Jana De La Salle w Gdańsku i konferencji Studia na Horyzoncie.

Cały udział w programie jest darmowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na www.meetit.pl.

Oprac. Zuzanna Kozłowska

Exit mobile version