Święto Morza 2020 🗓

W tym roku imprez „trochę” mniej, świętujemy „trochę” inaczej. Mimo przeciwności organizatorzy starają się kultywować tradycję Święta Morza. 

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.  Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Przypominamy o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa!

sobota 27 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato – Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

godz. 10.00, 14.00, 18.00
Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich. Dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN opowie jak jeść ryby, by nie zaszkodzić ani ekosystemowi morskiemu, ani nam samym.

godz. 12.00
wodowanie książki Krzysztofa Romańskiego „Pogoria. Legenda żaglowca” – Marina Yacht Park Gdynia, przy „Pogorii”

niedziela 28 czerwca
Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej
godz. 9.00
Aktywne Lato – Turniej OPEN MIXTÓW siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

Kulinarne Święto Morza
Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują: Oberża 86, Kapitan Cook, Taverna Zante, Cozzi Ristorante, Vertigo, Borowa Ciotka, Restauracja Familia, Bliżej
Moje Miasto, Zielony Rower, Punkt Gdynia. Szczegóły www.gdynia.pl/smakowitaoferta.

Oprac. Marta Kuniecka

od do
miasto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *